Penktadienio popietę į Alytaus kolegijos auditoriją susirinko gausus būrys Trečiojo amžiaus universiteto klausytojų. Senjorai susitiko su labai maloniais Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato bendruomenės pareigūnais, vykdančiais prevencinę veiklą Alytaus mieste ir rajone.
Vyriausioji tyrėja Zita Sadauskienė pateikė informaciją apie kasmet vykdomų reprezentacinių apklausų rezultatus ir akcentavo, kad pasitikėjimas policija Alytaus apskrityje siekia 85 proc., o 86 proc. respondentų jaučiasi saugūs savo gyvenamoje vietovėje. Teiravosi klausytojų, kaip jie vertina policijos darbą. Visų vertinimas buvo teigiamas.
Bendruomenės pareigūnė kalbėjo apie policijos sistemą, atskirus policijos padalinius bei jų atliekamas funkcijas. Vyko diskusijos, susitikimo dalyviai taikliai vardijo jiems žinomas policijos tarnybas, ₋ kelių, kriminalinė, ekonominė, reagavimo ir kt. Z. Sadauskienė papildė, kad policija turi ir virtualų patrulį, kuris “patruliuoja” virtualioje erdvėje ir jo pagrindinė užduotis – nusikalstamų veikų ar administracinių nusižengimų prevencija elektroninėje erdvėje. Reaguojama į akivaizdžius elektroninėje erdvėje daromus ar rengiamus daryti teisės pažeidimus. Pradžioje asmenys įspėjami, kad jie nutrauktų galimai neteisėtus veiksmus, o jų nenutraukus ˗ surinkta medžiaga registruojama ir perduodama atitinkamam policijos padaliniui tolimesniam tyrimui.
Vyriausioji tyrėja supažindino klausytojus su Alytaus miesto ir rajono kriminogenine situacija. Per metus Alytaus policija iš skubios pagalbos numerio 112 gauna apie 12-14 tūkstančių pranešimų. Pagal policijos pajėgų reagavimo prioritetą ir greitį policijos registruojami įvykiai rūšiuojami į A, B ir C kategorijas. Didžiausią srautą sudaro C kategorijos pranešimai, kuomet nekyla grėsmė žmogaus sveikatai ir gyvybei. Policijos pareigūnai greičiausiai reaguoja į A kategorijos pranešimus apie įvykį (labai sunkūs nusikaltimai, kai asmens gyvybei, sveikatai ar didelės vertės turtui gresia pavojus ir reaguoti reikia labai skubiai).
Kaip dominuojančias, pareigūnė išskyrė šias nusikalstamas veikas:
– fizinio skausmo sukėlimas ar nežymus sveikatos sutrikdymas;
– transporto priemonių vairavimas, kai vairuoja neblaivus asmuo;
– vagystės;
– sukčiavimas.
Susitikime pareigūnai daug dėmesio skyrė smurto artimoje aplinkoje problematikai. Liūdna kalbėti apie tai, kad Lietuvoje šiandien turime didžiulę toleranciją smurto (kaip ir patyčių) kultūrai. Nors jau daugiau kaip 10 m. Lietuvoje veikia Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas (pradėjo veikti nuo 2011 m.), tačiau statistika išlieka negailestinga – smurtas vis dar yra dažnas reiškinys šeimose.
Vyresnioji tyrėja Laura Svolkinaitė klausytojams demonstravo vaizdinę medžiagą apie įvairias smurto rūšis ir kvietė diskusijai situacijose, kuomet smurtas vyksta pas kaimynus, šeimose, kur auga nepilnamečiai, ir darbo aplinkoje. Senjorai diskutavo, rinkosi atsakymų variantus, modeliavo situacijas. Išvada viena ₋ su smurtu nereikia taikstytis. Apie žinomus smurtavimo atvejus būtina pranešti policijai. Bendruomenės pareigūnai priminė, kad Alytuje veikia Moterų krizių centras ir Alytaus apskrities vyrų krizių centras. Čia suteikiama pagalba smurtą patyrusiems asmenims.
Trečiojo amžiaus universiteto klausytojams kalbėta ir apie sukčiavimo būdus. Tyrėjas Karolis Rinkevičius minėjo, kad stebint tendencijas labiausiai paplitę ir šiuo metu aktualiausi sukčiavimo metodai yra šie:
– suklastotas el. laiškas arba SMS žinutė (siunčiami suklastoti elektroniniai laiškai ar SMS žinutės, kurios atrodo panašios ar identiškos į finansų įstaigų ar kitų paslaugų tiekėjų siunčiamą informaciją);
– investicinis sukčiavimas;
– romantinis sukčiavimas;
– sukčiavimai, susiję su prekyba internetu
– ypač aktyviai veikiantys telefoniniai sukčiai.
Tyrėjas pateikė daug pavyzdžių, kuomet žmonės patiki, kad jų artimiesiems atsitiko įvairios nelaimės ir reikia pinigų jiems gelbėti. Su senjorais aptartos įvairios situacijos, išsakyti patarimai, kaip išvengti sukčių spąstų. Palinkėta būti budriais ir apie galimus sukčiavimo būdus pasikalbėti su šeimos nariais, kaimynais, draugais.
Susitikimas prasidėjo ir baigėsi labai draugiškoje linksmoje aplinkoje.
Policijos darbuotojai visiems dalyviams padovanojo atšvaitus, kad būtų matomi gatvėje ir kelyje, Vadovei Janei Ingelevičienei padovanojo gražią gertuvę su policijos emblema. Mes padovanojome savo veiklos knygų “bendravimu naujai įprasmintas gyvenimas”
Senjorai plojimais padėkojo už įdomų susitikimą, prasmingą pareigūnų darbą, vieni kities linkėjome sėkmės.
Nijolė Bukienė
Alytaus TAU klausytoja